Ultima actualizare: Dan Vladu, în data de 21.04.2016

12.04.2016

O delegație a Consiliului Județean Timiș a participat în data de 7 aprilie a.c. la Conferința "Forum pentru o guvernare responsabilă" organizată de Centrul pentru Politici Publice, în colaborare cu Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării de la Universitatea “Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca.

Centrul pentru Politici Publice din Cluj Napoca este lider de parteneriat în cadrul proiectului "Cetățenie activă pentru o bună guvernare locală transparentă", finanțat prin granturile SEE 2009-2014, în cadrul Fondului ONG în România.

Scopul acestui proiect este acela de a promova și sprijini cetățenia activă, în responsabilizarea aleșilor locali și îmbunătățirea politicilor publice locale, respectiv transparența proactivă și din oficiu la nivelul autorităților publice din România, prin publicarea informațiilor de interes public, respectiv rapoartelor de activitate ale aleșilor locali, pe paginile de internet ale instituțiilor publice.

Centrul pentru Politici Publice, în colaborare cu partenerii săi, Centrul pentru Dezvoltare Socială din Sighișoara și Fundația Centrul de Resurse pentru participare publică București, a efectuat o monitorizare în perioada aprilie 2015-ianuarie 2016, cu privire la activitatea consilierilor județeni din toată țara urmată de o analiză cantitativă și calitativă a datelor înregistrate.

Consiliul Județean Timiș a fost unul dintre subiecții acestui studiu, întrucât analiza cantitativă și calitativă a rapoartelor de activitate a fost realizată la nivel național, incluzând toate Consiliile Județene, Consiliul General al Municipiului București și Consiliile Locale.

Față de rezultatul monitorizării efectuate în perioada aprilie 2015-ianuarie 2016, Consiliul Județean Timiș și-a arătat întreaga apreciere, manifestându-și, totodată disponibilitatea în vederea asigurării logisticii necesare, pentru respectarea cadrului legal.

În urma acestei monitorizări realizate la nivel national, Centrul pentru Politici Publice Cluj-Napoca ne-a transmis rezultatul acesteia, împreună cu o serie de recomandări cu privire la publicarea rapoartelor de activitate ale consilierilor județeni, cât și în ceea ce privește anumite aspecte cu privire la Regulamentul de Organizare și Funcționare, privind depunerea acestor rapoarte.

Consiliul Județean Timiș, de-a lungul timpului a dat dovada de deschidere față de noile reglementări prin transparența decizională și accesul liber la informațiile de interes public, prin luarea tuturor măsurilor legale cu privire la transparentizarea

activității autorităților administrației publice locale și a instituțiilor publice din subordinea/coordonarea acestora, în scopul eficientizării informării publicului și prevenirii corupției în sectoarele prioritare, dar și prin creșterea accesului publicului la informațiile de interes public, prevăzute minimal de lege și suplimentar, cerute insistent de societatea civilă, îmbunătățirea proceselor de structurare a informațiilor și de comunicare a acestora în spațiul public.

Dovadă în acest sens  este adoptarea  de către Consiliul Județean Timiș a Hotărârii nr.146/31.10.2011 privind cuprinsul raportului-cadru prezentat anual de către consilierii județeni.

În cadrul conferinței "Forum pentru o guvernare responsabilă" care a marcat încheierea proiectului "Cetățenie activă pentru o bună guvernare locală transparentă", Consiliul Județean Timiș a fost distins cu Premiul pentru Colaborare cu Societatea Civilă.