Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 02.05.2017

30.03.2017

Astăzi a avut loc, la sediul Palatului Administrativ, ședința Autorității Teritoriale de Ordine Publică, cu următoarea ordine de zi:

-Concluziile ședinței ANATOP, desfășurată în data de 17 martie și la care a luat parte președintele ATOP Timiș, Traian Stancu

-Dinamica furturilor din locuințe, comise pe raza județului Timiș în anul 2016 și în primele două luni din 2017

-Diverse.

Astfel, din datele furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Timiș rezultă că în anul 2016 au fost sesizate 837 de furturi din locuințe, față de 929 în 2015. De asemenea, în primele două luni din acest an au fost înregistrate 162 de sesizări legate de furturi din locuințe, cu 17,34% mai puține decât în aceeași perioadă în 2016.

În contextul problemelor legate de jocul Balena albastră, membrii ATOP Timiș au decis inițierea unui proiect intitulat: Internetul: prieten sau dușman?, o campanie de mediatizare în școli a efectelor negative pe care internetul le poate avea asupra copiilor și tinerilor.