Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 16.03.2017

23.02.2017

Evaluarea activităților desfășurate de Inspectoratul de Poliție Județean Timiș în anul 2016 (conform Planului Strategic Anual), situația semnalizărilor la trecerile la nivel cu calea ferată din Timiș și propunerile de buget pentru anul 2017 au fost cele trei teme principale de pe ordinea de zi a ședinței Autorității Teritoriale de Ordine Publică desfășurată astăzi.

Astfel, în 2016 au fost implementate 5 proiecte, 7 campanii și 36 de planuri de măsuri în domeniile prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului și al prevenirii delincvenței juvenile și reducerii victimizării minorilor. Din raportul întocmit de IPJ Timiș reiese că în cursul anului 2016, în județul Timiș “au fost înregistrate 1.539 de infracțiuni stradale, în scădere față de anul 2015, când au fost consemnate 1.777 de astfel de fapte, diminuarea procentuală fiind de 13,39%”. Raportul de evaluare prezentat  către ATOP cuprinde informații detaliate privind prevenirea criminalității, managementul integrat al ordinii și siguranței publice, siguranța traficului rutier, combaterea criminalității.

În ceea ce privește trecerile la nivel cu calea ferată, din analiza realizată a reieșit faptul că în 90% din cazuri vina pentru producerea accidentelor rutiere a aparținut conducătorilor auto. În perioada 2014-2016 a fost înregistrat un număr de 64 de accidente de circulație la trecerile la nivel cu calea ferată din Timiș, cele mai frecvente fiind între stațiile CF Lovrin și Șandra, între stațiile CF Tomnatic și Sânnicolau Mare și la pasajul din apropierea stației CFR Margina. În acest context, membrii ATOP au solicitat Secției Regionale de Poliție Transporturi Timișoara și Sucursalei Regionale CF Timișoara să găsească soluțiile necesare pentru o mai bună semnalizare a trecerilor la nivel cu calea ferată.

De asemenea, în ceea ce privește bugetul pentru 2017, președintele ATOP Timiș, Traian Stancu, a solicitat din partea instituțiilor cu competențe în ordinea și siguranța publică, propuneri de proiecte și investiții, propuneri care vor fi ulterior înaintate plenului CJT.