Ședință ordinară - 28 aprilie 2021

Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 23.04.2021

23.04.2021

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în şedinţă ordinară, care se va desfășura online, în sistem videoconferință, în data de 28 aprilie, ora 10:00, cu următoarea ordine de zi:
1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare al Consiliului Județean Timiș.
2. Proiect de hotărâre privind aprobarea componenței comisiilor de specialitate ale Consiliului Județean Timiș.
3. Proiect de hotărâre privind constituirea Comisiei mixte de analiză a cererilor de cumpărare a terenurilor proprietate privată a Județului Timiș.
4. Proiect de hotărâre privind aprobarea trecerii unor bunuri din domeniul privat în domeniul public al Județului Timiș și darea lor în administrare către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș.
5. Proiect de hotărâre privind solicitarea de trecere din domeniul public al Statului Român și administrarea Serviciului Român de Informații, în domeniul public al Județului Timiș, a două apartamente situate în Lugoj, str. Timișoarei, nr. 27-33, jud. Timiș
6. Proiect de hotărâre privind aprobarea închirierii prin licitație publică a unor containere tip birou, situate în incinta Parcului Industrial și Tehnologic Timișoara.
7. Proiect de hotărâre privind aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru obiectivul de investiție publică “Lărgire la 4 benzi a DJ 692, sector DN 69 – Sânandrei”.
8. Proiect de hotărâre privind solicitarea de trecere a unor bunuri imobile, din domeniul public al comunei Periam, în domeniul public al Județului Timiș.
9. Proiect de hotărâre privind aprobarea studiului de oportunitate și a concesionării prin licitație, a parcelelor din Parcul Tehnologic și Industrial Timișoara, proprietatea privată a Județului Timiș.
10. Proiect de hotărâre privind aprobarea neexercitării dreptului de preemțiune din partea Județului Timiș asupra intențiilor de înstrăinare a imobilelor monument istoric cu destinaţia de locuințe, care intră sub incidența Legii nr. 422/2001 privind protejarea monumentelor istorice.
11. Proiect de hotărâre privind aprobarea completării Anexei nr. 7 la Hotărârea Consiliului Județean Timiș nr. 206/28.10.2016 privind aprobarea dării în administrare a unor bunuri imobile aflate în domeniul public al Județului Timiș, către unele instituții publice de interes județean.
12. Proiect de hotărâre privind aprobarea închirierii prin licitație publică a unor spații din Bastionul ”Theresia” Timișoara.
13. Proiect de hotărâre privind aprobarea utilizării ocazionale a spațiului situat în Corp C, Traveele C1.4-C1.6 din Bastionul ”Theresia” Timișoara.
14. Proiect de hotărâre privind aprobarea dezmembrării unei parcele proprietatea publică a Județului Timiș, înscrisă în Cartea funciară nr. 400236 a localității Ciacova, aflată în administrarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș.
15. Proiect de hotărâre pentru aprobarea documentației tehnico-economice, faza Studiu de Fezabilitate și a principalilor indicatori tehnico-economici ai proiectului de investiție publică “Locuințe ANL Giroc - Asigurare Utilități”.
16. Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 195/23.12.2020 privind aprobarea înființării Comitetului de analiză a problemelor persoanelor cu handicap de pe lângă Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș și a Regulamentului de Organizare și Funcționare al acestuia.
17. Proiect de hotărâre privind aprobarea indexării taxelor județene pentru anul fiscal 2022.
18. Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 136/27.08.2020 privind aprobarea înființării pe lângă Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș a echipei intersectoriale în domeniul prevenirii și combaterii violenței domestice, cu rol consultativ.
19. Proiect de hotărâre privind aprobarea reevaluării/revizuirii planului de acțiune pentru diminuarea/menținerea nivelului de zgomot pe drumul județean DJ 592 pe sectorul cuprins între km 5+100 și km 16+800, L=11,700 km.
20. Proiect de hotărâre privind aprobarea planului de acțiune pentru diminuarea/ menținerea nivelului de zgomot pe drumul județean DJ 691 pe sectorul cuprins între km 2 + 600 și km 10 + 200, L = 7,600 km.
21. Proiect de hotărâre privind aprobarea asocierii Județului Timiș cu Orașul Jimbolia și Comuna Comloșu Mare în vederea cofinanțării căminelor pentru persoane vârstnice.
22. Proiect de hotărâre privind validarea Autorității Teritoriale de Ordine Publică Timiș.
23. Proiect de hotărâre privind aprobarea introducerii "Biletului unic de vizitare" valabil în cadrul Muzeului Național al Banatului Timișoara, Muzeului Național de Artă Timișoara și Muzeului Satului Bănățean Timișoara.
24. Întrebări, interpelări.