Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 11.09.2020

11.09.2020

CJ Timiș gestionează, la nivelul județului nostru, în concordanță cu prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 640/2017, Programul privind acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și particulare acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat și particular de lapte și produse lactate, fructe și produse de panificație.

În august au fost achitate facturile emise pentru perioada lunii martie, după cum urmează:

Lapte - valoare factură: 337.982,84 lei

Măr - valoare factură: 99.600,10 lei

De asemenea, a fost întocmită și depusă la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, cererea de plată cu privire la acordarea sprijinului financiar prin Programul pentru școli de distribuție gratuită de lapte și fructe pentru semestrul al II-lea al anului școlar 2019-2020 - în vederea acordării ajutorului financiar din partea Fondului European de Garantare Agricolă.