Suspendarea, pe perioada stării de urgență, a contractelor cu firmele care furnizează școlilor și grădinițelor din Timiș produse de panificație, lapte și fructe

Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 27.03.2020

27.03.2020

Consiliul Județean a înștiințat firmele care furnizează școlilor și grădinițelor din Timiș produse de panificație, lapte și fructe că, în conformitate cu Decretul Prezidențial nr. 195/2020 prin care s-a instituit starea de urgență pe teritoriul României, se suspendă executarea obligațiilor asumate prin contractele încheiate.

În luna februarie, către toate unitățile de învățământ de la nivelul județului, au fost livrate fructe, produse lactate și de panificație, fiind achitate facturile emise pentru respectiva perioadă, după cum urmează:

Fructe – valoare factură: 236.531,75 lei

Lapte – valoare factură: 882.593,93 lei

Produse panificație – valoare factură: 475.796, 59 lei.

CJ Timiș gestionează, la nivelul județului nostru, în concordanță cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 640/2017, Programul privind acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și particulare acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat și particular de lapte, fructe și produse de panificație.