Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 16.03.2020

16.03.2020

CJ Timiș gestionează, la nivelul județului nostru, în concordanță cu prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 640/2017, Programul privind acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și particulare acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat și particular de lapte și produse lactate și produse de panificație.

Astfel, către toate unitățile de învățământ de la nivelul județului Timiș au fost livrate în luna februarie produse de panificație și produse lactate, fiind achitate facturile emise pentru respectiva perioadă, după cum urmează:

Lapte - valoare factură: 882.593,93 lei

Produse panificație - valoare factură: 475.796,59 lei

Tot în luna februarie, a fost întocmită și depusă la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, cererea de plată cu privire la acordarea sprijinului financiar pentru Programul pentru școli – distribuție gratuită lapte, semestrul I al anului școlar 2019-2020 - în vederea acordării ajutorului financiar FEGA.