Ședință ordinară

Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 23.01.2020

23.01.2020

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în şedinţă ordinară în data de 29 ianuarie 2020, ora 10:00, în Sala Multifuncțională a Palatului Administrativ, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre privind acordarea dreptului de folosință gratuită asupra unor spații aflate în imobile proprietate publică a Județului Timiș, către unele instituții de utilitate publică.
  2. Proiect de hotărâre privind aprobarea completării Anexei la Hotărârea Consiliului Județean Timiș nr.113/2015 pentru aprobarea obiectivelor de interes județean la care se execută pază prin Direcția de Prestări Servicii Timiș.
  3. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării și completării Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr.105/28.05.2019 pentru aprobarea Normativelor privind dotarea cu autovehicule şi consumul lunar de carburanţi.
  4. Proiect de hotărâre privind aprobarea procedurii de vânzare prin licitație cu strigare a acțiunilor deținute de Consiliul Județean Timiș la Societatea DRUMCO S.A.
  5. Proiect de hotărâre privind aprobarea promovării proiectului „Implementarea cadrului instituțional de dezvoltare strategică la nivelul Județului Timiș” - cod SMIS 135760 prin accesarea fondurilor nerambursabile aferente Programului Operațional Capacitate Administrativă, Cererea de proiecte POCA/661/2/1 (CP13/2019 pentru regiunile mai puțin dezvoltate).
  6. Proiect de hotărâre privind aprobarea încheierii unui Acord de Parteneriat între Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş, Fundaţia de Abilitare „Speranţa” Timișoara, Fundația Agathos și Fundația Româno-Germană Timișoara, pentru dezinstituționalizarea unui număr de 50 de beneficiari din sistemul rezidențial prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020 - „Prima cameră” – Instrumente inovative pentru integrarea socio-profesională a tinerilor care părăsesc sistemul de protecție specială AP 4/PI 9.iv/OS 4.12 si OS 4.13.
  7. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr.144/2015 privind constituirea Comisiei de preluare a arhivei de la Societatea IPROTIM S.A. Timișoara.
  8. Proiect de hotărâre privind aprobarea documentației tehnico–economice, faza Studiu de fezabilitate, cu principalii indicatori tehnico-economici pentru obiectivul de investiție publică "Amenajare platformă parcare pe parcela C5 din incinta Parcului Industrial Tehnologic Timişoara".
  9. Proiect de hotărâre privind aprobarea execuţiei bugetelor secţiunii de funcţionare şi a secţiunii de dezvoltare pentru bugetul propriu al  judeţului Timiş la 31.12.2019.
  10. Proiect de hotărâre privind aprobarea organizării reţelei şcolare pentru unitățile de învăţământ liceal special din judeţul Timiş, pentru anul şcolar 2020-2021.
  11. Proiect de hotărâre privind aprobarea organizării reţelei şcolare  pentru unitățile de învăţământ preuniversitar special din Județul Timiș - nivelurile de învățământ preșcolar, primar, gimnazial și profesional, pentru anul școlar 2020-2021.
  12. Proiect de hotărâre privind aprobarea documentației tehnico–economice, faza Studiu de fezabilitate, cu principalii indicatori tehnico-economici pentru obiectivul de investiție publică “Centru de recuperare pentru copii cu dizabilități  "Speranța” pentru „Centrul de Resurse și Asistență Educațională "Speranța".
  13. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării și completării Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 189/30.08.2018 privind stabilirea componenței Consiliilor de Administrație ale instituțiilor publice de cultură de interes județean.
  14. Proiect de hotărâre privind aprobarea devizului general actualizat la faza de Proiect Tehnic pentru obiectivul de investiție din cadrul proiectului „Reabilitarea, consolidarea, modernizarea şi accesibilizarea spaţiilor educaţionale din cadrul Liceului Teoretic Special “IRIS”, cu realizarea de măsuri de sprijinire a eficienţei energetice prin gestionarea inteligentă a energiei şi utilizarea energiei din surse regenerabile”, cod SMIS 116274 în vederea accesării fondurilor nerambursabile alocate prin POR 2014 – 2020,  Axa prioritară 3, Prioritatea de investiții 3.1, Operațiunea B - Clădiri Publice.
  15. Întrebări, interpelări.