Oferta culturală a CJ Timiș pentru săptămâna curentă

Ultima actualizare: Corina Florescu, în data de 18.12.2019

Evenimentele culturale ale săptămânii în organizarea instituțiilor CJ Timiș

Sfârșitul de an aduce în atenția iubitorilor de cultură o multitudine de evenimente specifice sărbătorilor de iarnă: spectacole de colinde, expoziții cu tematică de iarnă, manifestări tradiționale, precum și un moment de teatru de păpuși transpus în spectacolul „O poveste de iarnă”.

Descoperiți mai jos lista cu activitățile instituțiilor de cultură subordonate Consiliului Județean Timiș din perioada 17 - 22  decembrie.

MARȚI, 17 DECEMBRIE

Centrul Multifuncțional Bastion

• Expoziția "Casa de vacanță" - expoziție de final de semestru a elevilor de la Liceul de Arte Plastice Timișoara.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Vernisajul expoziției “Bucuriile sărbătorii”, ora 13:45 loc la Consiliul Județean Timiș. Vor fi prezentate lucrări ale claselor de pictură, artă decorativă – prof. Lucia K. Stoica, cls. de pictură pt. copii, grafică – prof. Liliana Georgiades și cls. de sculptură – prof. Marius Bacriu.Prezintă jurnalistul Ilie Chelariu;
  • Spectacol de colinde  “Magie de Crăciun”, ora 17:00 în sala festivă a Centrului de Cultură și Artă al jud. Timiș. Participă clasa canto muzică ușoară împreună cu cercul de copii “Next Star” coordonați de prof. Georgiana Chira Necșa.

• Expoziția permanentă Muzeul Popa’s;
  • Exponatul lunii decembrie: Lampă din argint cu melc, în stil Art Nouveau, Bastionul Maria Theresia, mansarda B1;
  • Expoziția temporară Patrimoniul sub reflectoare: Cartierul Iosefin, Bastionul Maria Theresia, mansarda B;.
  • Expoziția temporară Corneliu Baba. Expoziție de pictură și grafică, Bastionul Maria Theresia, mansarda B2;

Muzeul Satului Bănățean Timișoara

• Expoziții permanente: Centre de ceramică din Banat, Podoabe bănățene, Costum popular și țesături de interior.

MIERCURI, 18 DECEMBRIE

Muzeul Național al Banatului

• Vernisaj expoziție ”Timișoara – Ipostaze ale devenirii unei metropole europene – cultură și societate”, ora 12:00, Bastionul Maria Theresia, mansarda B1;
  • ”Pădurea Urbană și spectacol Gașca Zurli”, ora 17:00, curtea Bastionului Maria Theresia;
  • Expoziția permanentă Muzeul Popa’s;
  • Expoziția temporară Corneliu Baba. Expoziție de pictură și grafică, Bastionul Maria Theresia, mansarda B2.

• Baroque Urban stART – eveniment dedicat copiilor/ familiilor, ora 12:00;
  • Concert de Crăciun, orele 18:20 - 20:00, Sala Barocă, Ansamblul Coral al Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara;

JOI, 19 DECEMBRIE

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Spectacol ”Am cântat o viață întreagă” dedicat solistului Vasile Conea și obiceiurilor și tradițiilor de Crăciun, ora 18:30 la Teatrul Național din Timișoara;
  • ”Alaiul Colindătorilor” - manifestarea tradițională, ora 9:30 începe la sediul Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș.

• Expoziția permanentă Muzeul Popa’s;
  • Expoziția temporară Timișoara – Ipostaze ale devenirii unei metropole europene – cultură și societate, Bastionul Maria Theresia, mansarda B1.

Muzeul Satului Bănățean Timișoara

• ”30 de ani de la revoluția româna din decembrie 1989”, ora 12:00, Sala de conferințe;

VINERI, 20 DECEMBRIE

Centrul Multifuncțional Bastion

Biblioteca Județeană Timiş "Sorin Titel"

• ”30 de ani de la  Revoluția din Decembrie 1989” – eveniment prezentat de Adrian Kali, profesor de istorie, erou al revoluției, ora 11:00 la American Corner, Piața Libertății, nr. 3, et.I;
  • Expoziție „Universuri aproape paralele. Grădini”, prezentată de Daniela Vostinari, Secția de Arte „Deliu Petroiu” Bastion Theresia, corp A;
  • Expoziție cu lucrările elevilor de gimnaziu înscrise în concursul, cu tema: ,,Copilăria bunicilor și ce își doreau aceștia să primească de Crăciun”. Evenimentul face parte din Proiectul KIDS 21, un parteneriat între Biblioteca Județeană Timiș ,, Sorin Titel” și Asociația Timișoara 2021 - Capitală Europeană a Culturii.

Muzeul de Artă Timișoara

• Recepție organizată de asociațiile de revoluționari din Timișoara, orele 17:00 – 20:00, Sala Barocă;

SÂMBĂTĂ, 21 DECEMBRIE

Centrul Multifuncțional Bastion

• Expoziție și colocviu în memoria martirilor din Revoluția Română din 1989, organizate de Fundația Națională a Revoluționarilor din Decembrie 1989.

• Spectacolul ”O poveste de iarnă”, ora 16:00, în comuna Beregsău Mare;

DUMINICĂ, 22 DECEMBRIE

Muzeul de Artă Timișoara

• Concert de colinde de Crăciun. Eveniment organizat de Asociația TM 2021 și Filarmonica Banatul, ora 18:00, Sala Baroca;

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

• Spectacolul ”O poveste de iarnă” , ora 11:00 și ora 12:30.