“Informare acasă! Siguranță în lume“ – o campanie a Ministerului pentru Românii de Pretutindeni

Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 07.08.2019

07.08.2019

Consiliul Județean Timiș va găzdui mâine, 8 august 2019, o întrevedere cu reprezentanții primăriilor și instituțiilor deconcentrate din Timiș, derulată în cadrul campaniei Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, intitulată ”Informare acasă! Siguranță în lume!” Respectiva campanie are ca scop oferirea de informații privind drepturile pe care potențialii migranți români le au în statele membre ale Uniunii Europene.

“Derularea acestei campanii este o acțiune binevenită, deoarece cei care doresc să plece în străinătate la muncă pot afla informații clare privind drepturile pe care le au. În egală măsură, consider că este foarte important ca și românii din diasporă să fie informați privind oportunitățile de locuri de muncă de la nivel local și national. Știm cu toții că în județul Timiș rata șomajului este foarte scăzută, ceea ce înseamnă că actualii investitori întâmpină dificultăți în dezvoltarea afacerii. Trebuie să găsim variante de a susține atât actualii și potențialii investitori, cât și românii plecați în străinătate și care au dorința de a se întoarce acasă”, a spus Călin Dobra, președintele Consiliului Județean Timiș.

Întrevederea va avea loc cu începere de la ora 10:00, în Sala Multifuncțională a Palatului Administrativ.