Oferta culturală a CJ Timiș pentru săptămâna curentă

Ultima actualizare: Corina Florescu, în data de 24.06.2019

24.06.2019

Oferta culturală a Consiliului Județean

Instituțiile de cultură ale CJ Timiș au pregătit pentru timișeni numeroase expoziții și spectacole, cât și alte evenimente culturale, precum conferința „Multiculturalitatea - fuziunea orizonturilor intelectuale” și concertul oferit de masteranzii Facultății de Muzică și Teatru, în Sala Barocă a Muzeului de Artă.

Descoperiți mai jos lista cu activitățile instituțiilor de cultură subordonate Consiliului Județean Timiș în perioada 25 - 30 iunie.

MARȚI, 25 IUNIE

Centrul Multifuncțional Bastion

• Expoziția de poezie „Cine oare poate înțelege?” - Poeziile, scrise în limbile materne ale unor refugiați din zone de conflict, sunt însoțite de traduceri și sunt expuse la Bastion într-o formă inedită.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Expozițiile claselor de pictură: clasa prof. Liliana Georgiades și prof. Lucia Stoica;
  • Expozițiile claselor de cine - foto - clasa prof. Cosmin Danciu și prof. Costel Huțanu;
  • Expoziția clasei de sculptură prof. Marius Bacriu.

• Expoziția permanentă Muzeul Popa’s;
  • Exponatul lunii: Teracotă reprezentând un cal - Colecția Ormos, Cipru, perioada arhaică II sec. VI a. Chr. (din colecția muzeului), Bastionul Maria Theresia, mansarda B1;
  • Expoziție temporară Patrimonium 2018, Bastionul Maria Theresia, mansarda B1;
  • Expoziția temporară Marea Unire reflectată în Colecțiile Cabinetului de Stampe al Bibliotecii Academiei Române, Bastionul Maria Theresia, mansarda B1.

Muzeul de Artă Timișoara

• Conferință din ciclul ”Conceptul de Europa: Multiculturalitatea – fuziunea orizonturilor intelectuale”, prezintă prof. univ. dr. Victor Neumann, ora 19:00, Sala Barocă;
  • Expoziție de fotografie WORD Press Photo;
  • Expoziție de sculptură Retrospectivă, Szakáts Béla;
  • Expoziția temporară de pictură ”Povestea merge mai departe”, Dorin Coltofeanu;

Muzeul Satului Bănățean Timișoara

• Expoziții permanente: Centre de ceramică din Banat, Podoabe bănățene, Costum popular și țesături de interior.

MIERCURI, 26 IUNIE

Centrul Multifuncțional Bastion

• Expoziția de poezie "Cine oare poate înțelege?" - Poeziile, scrise în limbile materne ale unor refugiați din zone de conflict, sunt însoțite de traduceri și sunt expuse la Bastion într-o formă inedită.

Biblioteca Județeană Timiş "Sorin Titel"

• Premierea concursului de desene „Ziua mondială împotriva consumului de droguri”, organizat de Inspectoratul Școlar Județean Timiș, la  Secția de Arte „Deliu Petroiu”, Bastion Theresia, Corp A, ora 15:00. Copii vor fi premiați de Dl. prof. Ladislau Domolki.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Expoziția clasei de sculptură prof. Marius Bacriu.

• Expoziția permanentă Muzeul Popa’s;
  • Exponatul lunii: Teracotă reprezentând un cal - Colecția Ormos, Cipru, perioada arhaică II sec. VI a.Chr. (din colecția muzeului), Bastionul Maria Theresia, mansarda B1;

Muzeul de Artă Timișoara

• Concert oferit de masteranzii Facultății de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara, ora 18:00, Sala Barocă;
  • Expoziție de fotografie WORD Press Photo;
  • Expoziție de sculptură Retrospectivă, Szakáts Béla;

JOI, 27 IUNIE

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Exploziția clasei de sculptură prof. Marius Bacriu.

Muzeul Național al Banatului

• Eveniment de Reenactment, urmat de vernisajul expoziției ”Pacea de la Passarowitz (1718) și urmările sale”, ora 20:00;

VINERI, 28 IUNIE

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Expozițiile claselor de cine- foto - clasa prof. Cosmin Danciu și prof. Costel Huțanu;
  • Exploziția clasei de sculptură prof. Marius Bacriu.

SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE

DUMINICĂ, 30 IUNIE

Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

• Spectacolul ”Fata babei și fata moșneagului” ora 11:00.