Evenimente culturale săptămâna curenta

Ultima actualizare: Corina Florescu, în data de 04.06.2019

Propunerile CJ Timiș pentru iubitorii de cultură, 4 - 9 iunie

Consiliul Județean propune timișenilor iubitori de cultură expoziții, spectacole, teatru de păpuși, cât și cercuri tematice de literatură, istorie și științe ale naturii.

„De-a Arhitectura”, „WORD Press Photo” și „Teracotă reprezentând un cal - Colecția Ormos” sunt doar câteva dintre expozițiile din oferta culturală a muzeelor timișorene.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș ne propune săptămâna acesta două spectacole: „Raze muzicale“ și „Muzica pe toți ne-adună”.

Descoperiți mai jos lista cu activitățile instituțiilor de cultură subordonate Consiliului Județean Timiș.

MARȚI, 4 IUNIE

Centrul Multifuncțional Bastion

• Expoziția ”De-a Arhitectura”. Expoziţia sărbătoreşte rezultatele procesului educaţional desfăşurat de elevi pe perioada unui an şcolar (sau chiar a doi ani), alături de tandemul cadru didactic-arhitect îndrumător, şi prezintă creaţiile copiilor, de la cei mai mici la cei mai mari, materializate prin machetele oraşelor imaginate de ei.

• Expoziția permanentă Muzeul Popa’s;
  • Exponatul lunii: : Teracotă reprezentând un cal - Colecția Ormos, Cipru, perioada arhaică II sec. VI a.Chr. (din colecția muzeului), Bastionul Maria Theresia, mansarda B1;
  • Expoziția temporară Cliobox: Istoria Timișoarei în cutie, Bastionul Maria Theresia, mansarda B2;
  • Expoziția temporară Out of Time, Bastionul Maria Theresia, mansarda B2;
  • Expoziția temporară Marea Unire reflectată în Colecțiile Cabinetului de Stampe al Bibliotecii Academiei Române, Bastionul Maria Theresia, mansarda B1.

• Expoziție de sculptură Retrospectivă, Szakáts Béla;
  • Expoziția temporară de pictură ”Povestea merge mai departe”, Dorin Coltofeanu;

• Expoziția itinerantă Note de călătorie. Brazilia – Mozambic;
  • Expoziția temporară Colecții și colecționari, ediția a V-a, Nestemate huțule. Costume tradiționale din Bucovina;
  • Expoziția temporară „Fotografia–document etnografic”;
  • Expoziții permanente: Centre de ceramică din Banat, Podoabe bănățene, Costum popular și țesături de interior.

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

• Spectacolul “Capra cu trei iezi”, ora 17:00, în Piața Sfântul Gheorghe,  în cadrul Festivalului Artelor Timișorene.

MIERCURI, 5 IUNIE

Biblioteca Județeană Timiş "Sorin Titel"

• Lansare de carte „Poveștile literelor” a grupei pregătitoare - Școala Gimnazială  nr. 16, ora 18:00, Secția de Arte Deliu Petroiu, Bastion Theresia, Corp A.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Spectacolul “ Raze muzicale“, ora 18:00, , elevii clasei canto muzică ușoară, coordonați de prof. Vanana Ciolac vor interpreta unele dintre cele mai frumoase cântece de dragoste, din repertoriul național și internațional.

• Expoziție de sculptură Retrospectivă, Szakáts Béla;

JOI, 6 IUNIE

Biblioteca Județeană Timiş "Sorin Titel"

• Activitate săptămânală permanentă ”Cerc de spiritualitate”, ora 17:00, filiala Casa Tineretului. Tema de săptămâna aceasta: Platon ca mistic. Evenimentul este deschis publicului doritor. Coordonator: Nevena Anton, bibliotecar.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Spectacolul “Muzica pe toți ne-adună”. Participă elevii clasei canto muzică populară – prof. Gabi Zaharia, împreună cu clasa instrumente de suflat (clarinet, saxofon), coordonată de prof. Silviu Drăgan. Acompaniamentul este asigurat de Orchestra Școlii de Arte din Timișoara, dirijor: prof. Iosif  Kalmar.

• Vernisaj expoziție de fotografie WORD Press Photo, ora 18:00;

VINERI, 7 IUNIE

Centrul Multifuncțional Bastion

• Expoziția ”De-a Arhitectura”. Expoziţia sărbătoreşte rezultatele procesului educaţional desfăşurat de elevi pe perioada unui an şcolar (sau chiar a doi ani), alături de tandemul cadru didactic-arhitect îndrumător, şi prezintă creaţiile copiilor, de la cei mai mici la cei mai mari, materializate prin machetele oraşelor imaginate de ei;
  • Expoziție de artă în scop caritabil. Expoziția va cuprinde sculpturi, ceramică și picturi și are rolul de a sprijini activitățile destinate copiilor în dificultate, în cadrul taberelor organizate la Casa Trei Compas din zona turistică Văliug-Crivaia (Caraș-Severin).

Biblioteca Județeană Timiş "Sorin Titel"

• Activitate permanentă săptămânală ”Ateliere de creație artistică și/sau literară”, orele 10:00 – 12:00, Filiala Blașcovici, Str. Căpitan Dan, nr. 2. Participă elevii școlilor generale din cartierele Blașcovici și Mehala, clasele I-VIII, alături de cadrele didactice;
  • Activitate permanentă săptămânală: „Citim împreună”, orele 10:00 – 13:00, Filiala Freidorf , Str. Podgoriei nr. 10. Participă elevii Liceului Industrial Auto Timișoara, clasele I-IV, lecturi din bibliografia școlară din literatura română și cea universală. Coordonator Claudia Câmpeanu, bibliotecar;
  • Cercuri tematice de literatură, istorie și științe ale naturii, utilizându-se materialele avute la dispoziție în cadrul bibliotecii, orele 12:00 – 14:00. Vizite programate de către profesorii și învățătorii de la școlile din cartierele Blașcovici si Mehala, alături de elevi ai claselor I-VIII. Coordonator Andrica Rodica, bibliotecar.

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

• Spectacolul ” Noua poveste a Scufiței Roșii”, ora 11:00, în Comuna Checea.

SÂMBĂTĂ, 8 IUNIE

DUMINICĂ, 9 IUNIE

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

• Spectacolul ” Ariciul” ora 11:00.