Ședință ordinară

Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 19.03.2019

19.03.2019

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în şedinţă ordinară în data de 26 martie 2019, ora 10.00, în Sala Multifuncțională din Palatul Administrativ, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea solicitării trecerii unor imobile  din domeniul public al Statului, aflate în administrarea Ministerului Afacerilor Interne prin Inspectoratul de Poliție Județean Timiș, în domeniul public al Județului Timiș.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea rezilierii contractului de închiriere încheiat între Județul Timiș și Societatea „EBC TRANSPORT” S.R.L.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificarii Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr.71/2010 pentru aprobarea Normativelor privind dotarea cu autovehicule şi consumul lunar de carburanţi.
  1. Proiect de hotărâre privind privind aprobarea neexercitării dreptului de preemţiune din partea Judeţului Timiş asupra intenţiilor de înstrăinare a unor imobile cu altă destinaţie decât cea de locuinţe.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea completării și modificării Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 269/15.11.2018 privind aprobarea încheierii unui Acord de Parteneriat între Agenția Națională pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș în vederea derulării Proiectului privind combaterea violenței împotriva femeilor și a violenței domestice – VENUS, cu finanțare prin Programul Operațional Capital Uman (POCU).
  1. Proiect de hotărâre privind completarea Hotărârii Consiliului Judetean Timis nr.319/2018 privind aprobarea tarifelor pentru unele servicii de interes judeţean în anul fiscal 2019.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificarii  Anexei la Hotărârea Consiliului Județean Timiș nr.35/30.05.2006  privind  aprobarea  reglementărilor urbanistice și criteriilor obligatorii pentru stabilirea amplasamentelor fermelor de suine în extravilanul unităților administrativ – teritoriale din județul Timiș.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificarii Anexei nr.2 a Hotararii Consiliului Judetean Timis nr. 226/2018 privind aprobarea structurii organizatorice a Direcției de Prestări Servicii Timiș.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Direcției de Prestări Servicii Timiş.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Anexei nr.2 a Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr. 301/.2017 privind aprobarea structurii organizatorice a Bibliotecii Județene Timiș “Sorin Titel”.
  1. Proiect de hotărâre privind  aprobarea modificarea Anexei nr.2 a Hotararii Consiliului Judetean Timis nr.108/2018 privind aprobarea structurii organizatorice a Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea structurii organizatorice a Direcției de Evidență a Persoanelor Timiș.

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Anexei nr.2 la Hotărârea Consiliului Județean Timis nr.304/2017 privind aprobarea structurii organizatorice a Muzeului Satului Bănățean Timișoara.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Muzeului Satului Bănățean Timișoara.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Ghidului de eligibilitate privind finanţarea nerambursabilă din fonduri publice a proiectelor cultural-artistice și de tineret pe anul 2019  în judeţul Timiş.
  1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Ghidului privind finanţarea nerambursabilă din fonduri publice a proiectelor sportive pe anul 2019.
  1. Întrebări, interpelări.