Ultima actualizare: Adrian Tuce, în data de 16.10.2018

Evenimente culturale – Consiliul Județean Timiș
16.10.2018 –21.10.2018

MARȚI, 16 octombrie

Expoziția ”Diploma de final de an”, program vizitare între orele 8:00-18:00, la Centrul Multifuncțional Bastion.

Expoziția ”Rețele plane”, autor Handabura Dan, Biblioteca Județeană Timiş "Sorin Titel".

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
 Festivalul Național de Folclor „TRADIŢII LA ROMÂNI”, ora 18:30, sala Capitol.

Expoziția  permanentă Muzeul Popas;
 Exponatul lunii octombrie 2018 – Placă votivă închinată zeului Soare, Malagbel – Tibiscum (Jupa) Colecția arheologie;
 Vernisaj expoziție de artă vestimentară semnată Myrko Tatii de Mertse, ora 18:30;
 Timișoara Westi Fest  -1 st edițion  - Festival Internațional de Dansuri, organizator Timișoara Internațional Dance Festival.

Expoziția permanentă  artă europeană.

Spectacolul ”Ariciul”, ora 10:00, la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”.

MIERCURI,  17 octombrie

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
Festivalul Național de Folclor „TRADIŢII LA ROMÂNI”, ora 18:30, sala Capitol.

Expoziția permanentă  artă europeană.

Spectacolul ”Cartea cu Apolodor”, ora 10:00, la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”.

JOI, 18 octombrie

Vernisaj expoziție ”Patru generații de pictori transilvăneni” – Hans Mattis
 Teutsch, Johann Mattis Teutsch, Waldemar Mattis Teutsch și Agnes Mattis Teusch, ora 18:00, Sala Barocă;

VINERI, 19 octombrie

Expoziția permanentă  artă europeană.

Spectacolul ”Noua poveste a Scufiței Roșii”, ora 17:00, la Reșița, în cadrul primei ediții a Festivalului de Teatru Pentru Copii ”Lumea poveștilor”.

SÂMBĂTA, 20 octombrie

Expoziția ”Diploma de final de an”, program vizitare între orele 10:00-18:00, la Centrul Multifuncțional Bastion.

Concert, orele 19:00 – 21:00, Sala Barocă;
 Expoziția permanentă  artă europeană.

Spectacolul ” Inimă de piatră”, ora 11:00, la Reșița, în cadrul primei ediții a Festivalului de Teatru Pentru Copii ”Lumea poveștilor”.

DUMINICĂ, 21 octombrie

Muzeul de Artă Timișoara:
 Vernisaj expoziția ”Crucea” – organizată de Asociația ELEON în cinstea Centenarului Marii Uniri; 100 cruci realizate de 100 de artiști, ora   18:00, Sala Barocă;
 Expoziția permanentă  artă europeană.

Spectacolul ”Cartea cu Apolodor”, ora 11:00, la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”.