Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 10.08.2018

10.08.2018

CJ Timiș gestionează, la nivelul județului nostru,  în concordanță cu prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 640/2017, Programul privind acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și particulare acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat și particular de fructe și legume proaspete, lapte și produse lactate și de produse de panificație. În luna iulie a fost autorizată la plată cererea 5900/3 aprilie 2018 cu privire la acordarea sprijinului financiar pentru Programul pentru școli – distribuție gratuită de lapte și fructe în semetrul I al anului școlar 2017-2018. Au fost întocmite documentetele aferente cererii de plată pentru semestrul II al anului școlar 2017-2018, care urmează să fie depuse la APIA, în vederea acordării ajutorului financiar FEGA. De asemenea, a fost demarată procedura de achiziție pentru produsele lactate, panificație și fructe, urmând ca în baza acordurilor-cadru să se încheie noi contracte subsecvente pentru anul școlar 2018-2019.