Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 08.05.2018

08.05.2018

Vă invităm joi, 10 mai, la evenimentul ocazionat de semnarea Înțelegerii de cooperare între Județul Timiș și Raionul Nisporeni din Republica Moldova, document care vizează stabilirea și dezvoltarea de relații de colaborare bilaterală în următoarele domenii: administrație publică locală, economie, învățământ, cultură, turism și sport, tineret, sănătate și asistență socială.

Deschiderea evenimentului va avea loc în 10 mai, de la ora 9:30, în Sala Revoluției a Palatului Administrativ cu alocuțiuni ale președintelui Consiliului Județean Timiș, Călin Dobra, președintelui Consiliului Raional Nisporeni, Ghenadie Verdeș, prefectului județului Timiș, Eva Andreaș, președintelui Corpului Consular Timișoara, Vladan Tadic (care este și consul general al Republicii Serbia la Timișoara), consulului onorific al Republicii Moldova la Timișoara, Silviu Sofronie, președintelui Comisiei de Relații și Cooperare Internă și Externă din cadrul CJ Timiș, Cosmin Costa și a directorului general al Agenției de Dezvoltare Regională Vest, Sorin Maxim.

Semnarea înțelegerii de cooperare Timiș-Nisporeni va fi urmată de o declarație de presă.