Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 19.04.2018

19.04.2018

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în şedinţă ordinară în data de 25 aprilie 2018, ora 10.00, în Sala Multifuncțională a Palatului Administrativ, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotarare privind aprobarea modificarii Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr.171/30.08.2017 privind aprobarea închirierii prin licitație publică a unor spaţii și a Regulamentului privind amenajarea, exploatarea și întreținerea spațiilor din Bastionul ”Theresia” Timișoara.
  2. Proiect de hotarare privind aprobarea completarii Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr.170/2017 privind aprobarea dării în folosință gratuită a unor imobile din Pavilionul Administrativ al Parcului Industrial și Tehnologic Timișoara - proprietate privată a Județului Timiș, precum și a unor bunuri mobile, către Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Timișoara – Biroul Vamal de Interior Timiș.
  3. Proiect de hotarare privind aprobarea dării în folosință gratuită a unor spaţii din Palatul Administrativ.
  4. Proiect de hotarare privind aprobarea modificarii Hotărârii Consiliului Județean Timiș nr.1/2016 privind stabilirea unor măsuri privind blocul de locuințe situat în Timișoara, str. Martir Marius Ciopec, nr.3.
  5. Proiect de hotarare privind aprobarea neexercitării dreptului de preemţiune din partea Judeţului Timiş asupra intenţiilor de înstrăinare a unor imobile cu altă destinaţie decât cea de locuinţe.
  6. Proiect de hotarare privind aprobarea mandatului reprezentantului Consiliului Județean Timiș în Adunarea Generala a Acționarilor Societății AQUATIM S.A. cu privire la numirea administratorilor provizorii şi declanşarea procedurii de selecţie a membrilor Consiliului de Administraţie al Societății AQUATIM S.A.
  7. Proiect de hotarare privind aprobarea licenţelor de traseu pentru efectuarea transportului public de persoane prin curse regulate speciale unor operatori de transport rutier.
  8. Proiect de hotarare privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli la Societatea Service Cons Prest S.R.L. pentru anul 2018.
  9. Proiect de hotarare privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli la Societatea Security Cons Prest S.R.L. pentru anul 2018.
  10. Proiect de hotarare privind aprobarea execuţiei bugetelor secţiunii de funcţionare şi a secţiunii de dezvoltare pentru bugetul propriu al judeţului Timiş pe trimestrul I 2018.
  11. Proiect de hotarare privind aprobarea Regulamentului pentru acordarea sprijinului financiar unitatilor de cult din Judetul Timis apartinand cultelor religioase recunoscute din Romania in anul 2018.
  12. Proiect de hotarare privind aprobarea organizării reţelei şcolare de învățământ special de nivel preșcolar, primar, gimnazial, profesional și de învățământ special liceal și special postliceal din județul Timiș, pentru anul şcolar 2018-2019.
  13. Proiect de hotarare privind aprobarea încheierii unui Protocol de Colaborare între Județul Timiș, prin Consiliul Județean Timiș și Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură – Centrul Județean Timiș.
  14. Proiect de hotarare privind aprobarea normativelor de cheltuieli pentru acțiunile de protocol.
  15. Proiect de hotarare privind aprobarea plății cotizației pe anul 2018 pentru Adunarea Regiunilor Europei (ARE).
  16. Proiect de hotarare privind aprobarea cuantumului şi plăţii contribuţiei financiare a Judeţului Timiş la bugetul de venituri şi cheltuieli la Fondul pentru Dezvoltare Regională a Regiunii Vest pentru anul 2018.
  17. Proiect de hotarare privind aprobarea cuantumului şi plăţii cotizaţiei anuale către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Polul de Creştere Timişoara.
  18. Intrebari, interpelari.